WZBC Newton 90.3 FM

 

www.wzbc.org

 

 

 

 

Concert Report for April 15 – May 4, 2014

 

Please Note:  We review all submissions for accuracy, but mistakes and changes do occur, so please check with the individual venue for up-to-the-minute information.  Please send additions or corrections to zbcpromo [at] gmail [dot] com.

 

 

T.T. the Bears

Middle East

Great Scott

O’Brien’s

 

 

 

 

Brighton Music Hall

Non-Event

Coolidge Corner Theatre

Brattle Theatre

 

 

 

TUESDAY, April 15, 2014

 

T.T. the Bears

The Shackeltons, Dadfight, Hot Jam Factory, A Deer A Horse

 

Middle East Upstairs

Phil Beaudreau, Dawaun Parker, Maye Star, Raydar Ellis – All Ages – 8pm doors

 

Great Scott

New Madrid, What Moon Things – 9pm

 

The Mowgli’s PopUp Acoustic Benefit Show – 5:30pm

 

O’Brien’s

Trophy Lungs, Constanza, The Weaks, Ma Jolie, Grenades in the Archives

 

Café Fixe

Non-Event presents their April Experimental Coffee House, featuring Rosenstein/Martin Duo

 

River Gods

Kapow! With WZBC’s Kathleen and Tyler

 

 

 

WEDNESDAY, April 16, 2014

 

T.T. the Bears

Lux Deluxe, Stone Cold Fox, Lesser Animals, Violent Mae

 

Middle East Upstairs

Mutrix, Singularity, Shiftee, DuBeats, Amaxium

 

Middle East Downstairs

The Budos Band, Whisky Barons

 

Great Scott

The Coathangers, Audacity

 

O’Brien’s

Of the Sun, Queen Elephantine, The Modern Voice, Glacier

 

Brighton Music Hall

Cloud Cult

 

 

 

THURSDAY, April 17, 2014

 

T.T. the Bears

Rock ‘n’ Roll Rumble: Semifinal Night 1 – Await Rescue, Petty Morals, Western Education, When Particles Collide

 

Middle East Upstairs

Holly Golightly & The Brokeoffs, Banditas, Blinders, Noble Kin

 

Middle East Downstairs

KRS-One, Akrobatik, D-Tension, David Wylen, Mighty Ceej & Nokside, Mute the News; hosted by Sly Young; music by Moe Dee

 

Great Scott

S Carey, White Hinterland, Words Like Earth

 

O’Brien’s

Bellwire, Awkward Friends, Jonee Earthquake Band, Jason Kutchma, Damnation

 

Brighton Music Hall

Betty Who, Zak Waters, Cardiknox

 

 

 

FRIDAY, April 18, 2014

 

T.T. the Bears

Rock ‘n’ Roll Rumble: Semifinal Night 2 – Barricades, Goddamn Draculas, Tigerman Woah, Feints

 

Middle East Upstairs

JSTJR, G-Buck, Choppa Dunks, Yung Travolta – 11pm doors

 

Juliana Barwick, Vasillus, Animal Hospital – 8pm doors

 

Middle East Downstairs

Black Milk, Nat Turner + Roc Marciano, Evan Black, Oak Lonetree, Retrospek, Skye Major, FAM, Champ Chuck and Magz; Music by DJ Slipwax; Hosted by Sly Young

 

Great Scott

Carrie Manolakos

 

O’Brien’s

Matt Charette and the Truer Sound, Absinthe Rose, Couters, Gorgon

 

Brighton Music Hall

Alejandro Escovedo and the Sensitive Boys, Amy Cook

 

 

 

SATURDAY, April 19, 2014

 

T.T. the Bears

“Heroes” DJ Chris Ewen spins 80’s new wave, retro & more – 10pm

 

Middle East Upstairs

Rhett Price, Liz Lohnes, George Woods – 7pm doors

 

Todd Carey – All Ages – 1pm doors

 

Middle East Downstairs

Loop, Ghost Box Orchestra, Doug Tuttle

 

Great Scott

I Break Horses, Rival Consoles

 

O’Brien’s

Sentry, Palm Spring Life, Cult and Leper, Twin Radio

 

Brighton Music Hall

Animal Talk, Miss Geo, DJ Moe Pope – 11pm

 

We Are Scientists, Paws – 6pm

 

School of the Museum of Fine Arts

Non-Event and the SMFA present Jason Lescalleet and John Wiese

 

 

 

SUNDAY, April 20, 2014

 

T.T. the Bears

East of the Wall, Vaporizer, Rozamov, Automatic Death Pill

 

Middle East Upstairs

White Fang, Denney and the Jets, Earthquake Party!, Nice Guys, Free Pizza

 

Great Scott

Viva La Hop, Dub Apocalypse, Otis Grove, Rapplesauce, Dillon N’ Ashe, Love Project, Dubbest, DJ Niko

 

Brighton Music Hall

Hellogoodbye, Vacationer, Heavenly Beat

 

 

 

MONDAY, April 21, 2014

 

Middle East Upstairs

Paige Chaplin, Hadley Kennary, Zach Torres

 

Great Scott

Nathaniel Rateliff, Caroline Rose

 

O’Brien’s

The Blackout, Balam

 

 

 

TUESDAY, April 22, 2014

 

T.T. the Bears

Bo Ningen

 

Middle East Upstairs

Awol One, Gel Roc, Mine Us, Eraserface, Boogie Boy Metal Mouth

 

Middle East Downstairs

KOAN Sound, Minnesota, Kidd Drunkadelic

 

Great Scott

Fundraiser to Support the Official Lieutenant Walsh Firefighter Kennedy Memorial Fund: Street Dogs, Avoid One Thing, Ducky Boys, Lenny Lashley’s Gang of One, The Welch Boys, Burning Streets, Duck and Cover

 

O’Brien’s

Cassanovas in Heat, Criminal Code, Sunshine Ward, Stranger

 

Brighton Music Hall

Avey Tare’s Slasher Flicks, Dustin Wong, DJ Carbo

 

 

 

WEDNESDAY, April 23, 2014

 

T.T. the Bears

Ace Reporter, The Other Bones, Wild Adriatic, Muy Cansado

 

Middle East Upstairs

Bella Canzano, The Frotations, The Interlopers

 

Great Scott

WZBC 90.3fm Spring Concert: St. Pepsi, Shisa, Linckoln & MJ, Esq.

 

O’Brien’s

Koffin Kats, Ten Foot Polecats, Sunshine Ward, Stranger

 

Brighton Music Hall

The Orb, Baltimoroder

 

 

 

THURSDAY, April 24, 2014

 

T.T. the Bears

BLOWW 10 Year Anniversary Brawl: BLOWW, Slim Jim and the Mad Cows, Bent Knee

 

Middle East Upstairs

All Eyes on Me, Half Hearted Hero, Summer of Aden, Concealed Creatures

 

Middle East Downstairs

Yamantaka//Sonic Titan, Perfect Pussy, Green Dreams, Parasol, Fagettes – All Ages – 7pm doors

 

Great Scott

Local H, Crook and Pony

 

O’Brien’s

Boogie Boy Metal Mount, Mystik Motorcycles, Radio Control, Sleep Crimes

 

Brighton Music Hall

The Pains of Being Pure at Heart, Fear of Men, The Able Body

 

 

 

FRIDAY, April 25, 2014

 

T.T. the Bears

Rock ‘n’ Rool Rumble – Finals – midnight

 

The Information – 11:30pm

 

Middle East Upstairs

David Tanklefsky, Frances Cone, Craig Martinson and the Heartbeats

 

Middle East Downstairs

Mean Creek, Pile, Ovlov, Heliotropes, The Young Leaves

 

Great Scott

Jessica Lea Mayfield, Gambles

 

O’Brien’s

Jason Bennett and the Resistance, Playoff Beard, The Drunk Nuns, This Way Children

 

Brighton Music Hall

Turkuaz, Alan Evans’ Playonbrother

 

 

 

SATURDAY, April 26, 2014

 

T.T. the Bears

“Heroes” DJ Chris Ewen spins 80’s new wave, retro, and more – 10pm

 

Blessing Offor, Jen Kearney, Stewart Taylor – 5:30pm doors

 

Middle East Upstairs

Grey Season, Young Tricksters, Holly McGarry and Friends – 7pm doors

 

The Breakfast Club Hardcore Matinee: Meek is Murder, The Austerity Program, I Am Become Death, Animals, Suffer on Acid – All Ages – 12pm doors

 

Middle East Downstairs

Leedz Edutainment 10 Year Anniversary Show, featuring The Lox

 

Great Scott

Throwback, DJ Colby Drasher

 

O’Brien’s

Banquets, Nightmares for a Week, Great Lakes USA, New Warden, Save Ends

 

Brighton Music Hall

Leaving Eden, Meghann Wright

 

 

 

SUNDAY, April 27, 2014

 

T.T. the Bears

Quarrels, Horse Jumper of Love, Oh Malo, Community College

 

Middle East Upstairs

Mind Spray, Psalm One, Mark Merren; hosted by Grey Scale and Latrell James – 8pm doors

 

Corapi Media Spring Showcase – All Ages – 1pm doors

 

Middle East Downstairs

Design Challenge: Autonomous Fighting Robots – The Grand Finale – 1pm

 

Great Scott

Dreamtigers, Stephen Brodsky, Decent Lovers, Aisha Burns

 

O’Brien’s

Havania Whaal, Lost Twin, Big Buck Hunter, Mind Your Mother

 

Brighton Music Hall

Say Hi, Big Scary

 

 

 

MONDAY, April 28, 2014

 

T.T. the Bears

Rockpalast, with Bands without Hands, Ladymob, DJ Rory Stark

 

Middle East Upstairs

Hi-Rez, Emilio Rojas – All Ages – 7pm doors

 

Great Scott

Matt Hires, Alex Dezen

 

O’Brien’s

Wham City Comedy Tour

 

Brighton Music Hall

Tesseract, Aviations, Intronaut, Cloudkicker

 

 

 

TUESDAY, April 29, 2014

 

T.T. the Bears

Brave Elephant, Bonfire Blue, Miles Hewitt

 

Middle East Upstairs

Moosh & Twist: OCS, Jared Evan – All Ages – 7pm doors

 

Middle East Downstairs

Margot & The Nuclear So and Sos, Empires, Kate Myers

 

O’Brien’s

Found Audio, Kaleb Griffin Band, Reverend Dan and the Dirty Catechism, Wrong Shapes

 

Brighton Music Hall

The New Mendicants

 

 

 

WEDNESDAY, April 30, 2014

 

T.T. the Bears

Rich People Food, Spirit Animal, Eksi Ekso, Wolf Blitzer

 

Middle East Upstairs

Sean Price, Shabaam Sahdeeq, Pawz One

 

Great Scott

Lo-Fang, Kate Berlant

 

O’Brien’s

Streight Angular, Idiot Genes, Chandeliers, Kangaroo Court

 

Brighton Music Hall

Connan Mockasin, Kirin J Callinan, DJ Carbo

 

 

 

THURSDAY, May 1, 2014

 

T.T. the Bears

Priscilla Ahn

 

Middle East Upstairs

Bearstonaut, Color Channel, Parallels, Condor

 

Middle East Downstairs

MC Kabir, The Metro, Educate the Antidote, Lambo, Jammineye, Duhd + P Banga; hosted by Sly Young, musi c by DJ Slipwax

 

Great Scott

Little Barrie

 

O’Brien’s

Orca Orca, Cave Needles, Funeral Advantage, Fucko, The Great AK

 

Brighton Music Hall

Todd Park Mohr

 

 

 

FRIDAY, May 2, 2014

 

T.T. the Bears

The Big Lonesome, The Grownup Noise, Lannen, Silhouette Rising

 

Middle East Upstairs

Sweater Beats, Tone Ra, Daarko, Tunesquad, CRIMM, Woolf

 

Middle East Downstairs

Kasta

 

Great Scott

Jessy Lanza, Ricky Eat Acid

 

O’Brien’s

Claws That Catch, Gymnasium, Modern Day Idols, New Million Box

 

Brighton Music Hall

Deadbeat

 

 

 

SATURDAY, May 3, 2014

 

T.T. the Bears

“Heroes” DJ Chris Ewen spins 80’s new wave, retro & more – 10pm

 

Happy Box – 7:45pm

 

Sunrise Showdown, 33 Leaves, King, Graham Moseley Brown – 3:30pm doors

 

Middle East Upstairs

Blackston Rangers, Guillermo Sexo, Ghost Modern, Wakes – 7pm

 

Mike Naran – All Ages – 1pm door

 

Middle East Downstairs

Fire in the Field, Conehead Buddha, Kooked Out, Finnegan & Family, Kyle Davis

 

Great Scott

Soccer Mom, Infinity Girl, Bedroom Eyes, Palehound

 

O’Brien’s

Chasse-Galerie, One Master, Grue, Sangus Legionaris

 

Brighton Music Hall

Ghosts of Jupiter, Dwight Ritcher, Tim Gearan

 

 

 

SUNDAY, May 4, 2014

 

T.T. the Bears

Answerman, The Safes, The Swindlers

 

Middle East Upstairs

Rachel Thomasin, Parachuter, The Cold Goodnight, Skinny Pigeons – 8pm doors

 

Chris DeMakes, Ryan Eldred, Jay Tea, Threat Level Burgundy

 

Great Scott

Broods, Meg Myers

 

O’Brien’s

Los Bungalitos, White Widows Pact, Eastern Spell, Sylvia, Rozamov

 

Brighton Music Hall

Dance Gavin Dance, Capture the Crown, Bleach Blonde, Palisades

 

 

 

UPCOMING/ONGOING                                                                          

 

Washington Street Art Center

 

Friday, May 9: Non-Event presents Meridian and Howard Martin Quartet

 

Metropolitan Waterworks Museum

Wednesday, May 14: Non-Event and the Waterworks Museum present Matt Azevedo, Ernst Karel, and Jed Speare, performing a site-specific work using sounds recorded at MWRA pumping stations

 

 

Café Fixe

Tuesday, May 20: Non-Event presents their May Experimental Coffee House, featuring John Mallia

 

Goethe-Institut Boston

 

Non-Event presents Helm and Patrick Emm